urenaty piktogramy

DANOWSKIE - SUCHA RZECZKA szlak czarny - łącznikowy - 19,7 km

Trasa wiedzie miedzy brzegiem rynny lodowcowej, wypełnionej misami jezior, a ciągiem moren z czasów recesji lądolodu stadiału leszczyńskiego zlodowacenia bałtyckiego, przysypanym utworami sandrowymi następnego stadiału - pomorskiego.

Poznajemy malownicze jeziora: Blizienko, Tobołowo i Serwy. Nad brzegiem ostatniego są miejsca pamięci narodowej z czasów drugiej wojny światowej. Po drodze - bardzo atrakcyjnej krajobrazowo - znajduje się wiele miejsc do odpoczynku i posilenia się oraz niezła baza gastronomiczna. Teren jest łatwy do pokonania rowerem.

 

0,0 [19,7] km. Danowskie - centrum wsi, tuż obok przepustu miedzy jeziorami Blizno i Blizienko (węzeł szlaków). Tu - obok naszego - zaczyna się szlak czerwony (do Krusznika) i niebieski (do Suwałk), a przechodzi także żółty (Augustów-Mikaszówka). Idziemy na północ żwirówką także za znakami czerwonymi i żółtymi. Po 150 m skręcamy w drogę wiodącą w prawo - na Kopanice. Idziemy wśród pól miedzy niewielkimi laskami. Gdzieniegdzie rozrzucone są zabudowania.

0,9 [18,8] km. Mijamy prywatne pole namiotowe.

1,3 [18,4] km. Domki letniskowe wskazują na początek wsi Kopanica. Z prawej strony widoczne jest jezioro Blizienko.

1,6 [18,1] km. Mijamy krzyż drewniany. Po 300 m odchodzi w prawo droga do szosy sejneńskiej i Dalnego Lasu; prowadzi ona między jeziorami Blizienko a Tobolowo (Kopanica). My idziemy prosto.

2,2 [17,5] km. Kończy się zwarta zabudowy wsi. Mijamy dom ze skrzynką pocztową. Po prawej stronie pojawia się osiedle domków letniskowych. Idziemy wśród pól. Po 200 m mijamy z lewej strony wysoki krzyż drewniany. Drogą prowadzącą do dacz (w prawo) można dojść nad brzeg jeziora Tobołowo (a właściwie basen zwany jeziorem Kopanica), skąd widoczna jest wyspa, przejść wzdłuż brzegu i wrócić na żwirówkę.

3,4 [16,3] km. Równina zmienia się w teren pagórkowaty. Zaczyna się wieś Tobołowo. Z górek oglądamy piękne widoki na jezioro Tobołowo (miedzy zabudowaniami).

5,0 [14,7] km. Wchodzimy na szosę asfaltową (Bryzgiel-Macharce), z lewej mamy krzyż metalowy, naprzeciw małą gastronomię; skręcamy w prawo. Łączy się tu z naszym szlak żółty. Po 200 m mamy okazje zobaczyć koniec jeziora Tobołowo z prawej strony, z malowniczą wyspą. Po 300 m znaki żółtego szlaku odchodzą na lewo, w las. My mijamy z prawej strony pojedynczy budynek, w oddali daje się zauważyć leśnictwo Monkinie. Wchodzimy w las.

6,5 [13,2] km. Schodzimy z asfaltu w żwirówkę w prawo. Rośnie tu sosnowo-świerkowy bór wilgotny, z dużą ilością paproci orlicy. Starodrzew ?urozmaicany" jest porębami i młodniakami.

8,0 [l 1,7] km. Wychodzimy na skraj puszczy. Przed nami znajdują się kolonie wsi Serski Las (przysiółek Podserski Las). Po 300 m przekraczamy skrzyżowanie z drogą polną; idziemy prosto.

9,0 [10,7] km. Wchodzimy między zwartą zabudowę Serskiego Lasu.

9,5 [10,2] km. Dochodzimy do asfaltowej szosy Augustów-Ogrodniki (Sejny), przy której widać przystanek PKS. Przekraczamy ją; idziemy prosto ulicą wiejską, by po 450 m opuścić wieś (z lewej mały cmentarzyk). Widoczny po prawej stronie ciąg wzgórz jest ozem, przebiegającym równolegle do brzegu jeziora Serwy. Po 50 m schodzimy ze żwirówki (w lewo), w polną drogę (ujęcie wody). Odtąd idziemy prosto wśród pól z niewielkimi laskami sosnowymi.

11,7 [8,0] km. Osiągamy brzeg jeziora Serwy, z lewej strony widać pole namiotowe w małym lasku. Zgodnie z drogą, skręcamy w prawo. Znowu z lewej strony, na drugim brzegu, widoczne jest Mołowiste. Po 300 m mijamy punkt czerpania wody oraz ciąg pól namiotowych.

12,4 [7,3] km. Droga odchodzi od jeziora. Są tu domki letniskowe. Po 200 m rośnie rozłożysty klon, 200 m dalej zaczyna się zwarta zabudowa wsi Serwy. Idziemy prosto. Po 100 m mijamy czynny w sezonie bar.

13,3 [6,4] km. Dochodzimy do Ośrodka Turystycznego ?Serwy"; tuż za nim mieści się posesja Szkoły Podstawowej im. Marii Iwanickiej ?Małgorzaty". W ogrodzeniu zwraca uwagę mogiła 22 osób powieszonych przez hitlerowców drugiego kwietnia 1944 roku w odwet za akcje partyzanckie. Po 100 m wychodzimy na szosę asfaltową Dalny Las - Sucha Rzeczka. Z prawej strony stoi w krzakach drewniany krzyż ze zwieńczeniem metalowym (kowalskim). Przy szosie w prawo, w odległości ok. 700 m, znajduje się sklep spożywczy, a bliżej, przed szkołą (ok. 200 m) - przystanek PKS. Skręcamy w lewo i idziemy szosą. Po lewej stronie oglądamy rozległy widok na jezioro Serwy, wyspy Dębowo i Lipowo. Mijamy barek garmażeryjny.

14,0 [5,7] km. Droga w lewo prowadzi do przeprawy na wyspę, gdzie znajduje się stanica wodna PTTK. Wkrótce mijamy osiedle domków letniskowych, a po 200 m - bardzo duży Ośrodek Wypoczynkowy ?Serwy". Po drugiej stronie drogi widać sezonowy punkt gastronomiczny. Przechodzimy koło przystanku PKS. Po 200 m opuszczamy wieś i wchodzimy w bór po obu stronach szosy. Z prawej strony stoi krzyż drewniany z metalowym, kowalskim zwieńczeniem; z lewej, miedzy drzewami, prześwitują Serwy.

15,1 [4,6] km. Schodzimy z asfaltu w lewo, w drogę leśną, biegnącą wzdłuż brzegu jeziora. Idziemy pod parasolem leszczyn, olch, świerków.

16,2 [3,5] km. Z lewej strony pojawia się baza Komendy Hufca ZHP z Augustowa. Po 100 m dochodzimy do pomnika ośmiu żołnierzy VIII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego, poległych w sierpniu 1943 roku pod Okółkiem. Za pomnikiem skręcamy ukosem w prawo, w drogę dojazdową do szosy. Na rozdrożu idziemy w lewo, wzdłuż linii telefonicznej.

16,5 [3,2] km. Docieramy do szosy asfaltowej i skręcamy w lewo. Po 300 m wychodzimy z lasu na obszerną polanę, gdzie rozłożyła się wieś Sucha Rzeczka. Po 200 m mijamy tablicę z nazwą. Z lewej strony mamy widok na jezioro Serwy; również z lewej stoi budynek poczty.

17,2 [2,5] km. Skrzyżowanie z szosą Przewieź-Rudawka. Przekraczamy ją i idziemy prosto. Z lewej (niedaleko) jest przystanek PKS i sklep spożywczy, ok. 500 m dalej - sezonowy punkt gastronomiczny. Po 200 m droga, którą idziemy, zmienia nawierzchni? na żwirową. Z lewej strony pojawiają się zabudowania i pola, z prawej towarzyszy nam bór sosnowo-świerkowy.

18,8 [0,9] km. Zauważamy ciekawy krzyż żelazny w drewnianym cokole (z 1942 roku). Po 200 m dochodzimy do Kanału Augustowskiego (Czarnobrodzkiego) i skręcamy w lewo, opuszczając las.

19,7 [0,0] km. Osiągamy szosę asfaltową Sucha Rzeczka-Żyliny-Plaska. Obok (z prawej) znajduje się most. Nawiązujemy kontakt ze szlakiem zielonym (Augustów-Mikaszówka), który idzie prosto. Koniec szlaku pokazuje znak na olbrzymiej topoli.

tel. +48 607 989 793
biuro@urenaty.agro.pl
ADRES
Danowskie 9B
16-304 Nowinka
DziśDziś71
MiesiącMiesiąc215
OgółemOgółem779593

Back to top